«УДАРники» скандальних забудов у Києві. Житній ринок віддають під «свого»?

Фото:

Місяць тому в Києві розгорівся скандал – міська влада вирішила ударними темпами здати в оренду підвал і перший поверх будівлі Житнього ринку на Подолі.

Оголошення про аукціон департамент комунальної власності КМДА оприлюднив на платформі «Prozorro.Продажі» 18 березня. На прийом пропозицій чиновники відвели мінімально допустимі за законом 5 днів, зазначає видання NGL.media.

Історики називають Житній ринок найдавнішим досі діючим ринком столиці. Він існував на цьому місці ще за часів Київської Русі, а сучасна будівля була зведена у 1980 році. Проте зараз вона перебуває у занедбаному стані. Влітку 2022 року Державна служба з надзвичайних ситуацій навіть у судовому порядку заборонила її експлуатацію через значні порушення пожежної безпеки.

Житній ринок (фото ТМ)

Житній ринок (фото ТМ)

Місцеві мешканці та громадські активісти прагнуть відновити споруду та зберегти у ній ринок. Вони побоюються, що там натомість може вирости черговий торгово-розважальний центр або висотка. Підозріло швидкий аукціон лише підсилив ці страхи. Під тиском громадськості мер Києва Віталій Кличко наказав продовжити терміни прийому пропозицій та перенести його на 15 квітня. Але не змінилися вимоги до майбутнього орендаря.

Диявол ховається у цифрах

На перший погляд, проект договору оренди виглядає обнадійливо – майбутній орендар підвалу та першого поверху зобов’язаний за власний кошт провести капітальний ремонт усієї будівлі ринку, усунути порушення пожежної безпеки, відшкодовувати балансоутримувачу земельний податок і витрати на утримання майна. Договір міська влада планує укласти на 15 років, стартова ціна оренди на місяць – майже 2,5 млн грн в місяць.

Але засновник і виконавчий директор інвестиційної компанії «Inzhur» Андрій Журжій впевнений, що жоден реальний інвестор, без гарантій від місцевої влади про приватизацію об’єкту, навіть не піде на аукціон, адже такі умови не принесуть йому нічого, окрім збитків.

Андрій Журжій (фото Inzhur)

Андрій Журжій (фото Inzhur)

«Враховуючи плачевний стан ринку, який рішенням суду заборонено експлуатувати, то реконструкція обійдеться орендарю орієнтовно в 700 доларів за квадратний метр або десь в 304 млн грн по сьогоднішньому курсу. Загалом за 15 років орендар з урахуванням реконструкції, орендних платежів з ПДВ, компенсацією земельного податку зобов’язаний виплатити майже 867 млн грн або 22,3 млн доларів.

Після завершення реконструкції, яка триватиме орієнтовно два роки, загальна площа, яку можна буде здати в суборенду, складе десь 4847 м2 (площа першого та другого поверху мінус 25% на місця загального користування та підвал, який ви нікому не здасте). І здавати орендар її буде не на 15, а на 13 років, – пояснює Журжій. – Тому аби лише повернути перераховані інвестиції орендар має здавати один квадратний метр за 30 доларів в місяць. Якщо ми говоримо про ринок, а не елітний торговий центр, то я не розумію, хто буде платити таку оренду».

Все виглядає так, ніби умови аукціону спеціально виписані під «свого» заздалегідь визначеного переможця. Який не буде платити у столичний бюджет збиткові для себе платежі, а після капітального ремонту ринку банально без конкурсу його приватизує. Закон «Про приватизацію державного і комунального майна» дозволяє йому це зробити – адже якщо протягом трьох років орендар виконає невід’ємні поліпшення майна на суму не менше 25% його вартості, то він отримує право його викупити за ціною оцінки.

Залишкова балансова вартість першого поверху та підвалу Житнього ринку, згідно з супровідними документами до аукціону, зараз складає близько 250 млн₴ А їхня повноцінна реконструкція, за оцінкою Журжія, обійдеться у понад 300 млн₴ Тобто після того, як майбутній орендар вкладе у капітальний ремонт перші 62 млн, у нього з’явиться можливість викупити будівлю.

При цьому сторонній компанії навряд чи вдасться провернути цей фокус. Навіть якщо вона ризикне податися на аукціон і виграє його, то в подальшому балансоутримувач будівлі може банально не підписати їй необхідні дозволи на реконструкцію та кошториси.

Потенційний переможець з другого поверху

Такі непрозорі умови можуть бути «заточені» під ТОВ «Танджерін», в інтересах якого сконцентрувати весь об’єкт, адже компанія уже орендує другий поверх Житнього ринку. Втім назвати орендою це можна лише умовно, бо уже понад півтора роки «Танджерін» не платить за неї ні копійки.

Аукціон на оренду другого поверху департамент комунальної власності Києва провів незадовго до повномасштабного вторгнення – у лютому 2022 року. Тоді торги розіграли між собою ТОВ «Танджерін», «Артелі» та «Тавата». Ці компанії виявилися взаємопов’язаними й зараз Антимонопольний комітет розслідує справу про можливу змову.

ТОВ «Артелі» запропонувало найкращу ціну, але договір у результаті так і не підписало. Тому в травні 2022 року угоду уклали з наступним учасником – ТОВ «Танджерін». Компанія внесла депозит по орендній платі за два місяці, проте потім платити перестала.

Комунальне підприємство «Житній ринок», на балансі якого перебуває приміщення, спробувало стягнути гроші через суд. Але в «Танджеріні» нагадали, що влітку 2022 року ДСНС заборонило експлуатацію будівлі через порушення правил пожежної безпеки. Як наслідок – через те що балансоутримувач допустив ці порушення і вчасно їх не усунув, компанія нібито не має можливості користуватися орендованим майном. Відповідно, і платити за нього також не повинна.

«УДАРники» скандальних забудов

У 2022-му медіа пов’язували «Танджерін» з мережею ресторанів «Tarantino family» бізнесмена Дмитра Федотенкова. Та у вересні минулого року власник компанії змінився – директором і засновником став непублічний киянин Валерій Аракчеєв. Щоправда, у сервісі GetСontact [Мобільний додаток, що дозволяє перевірити як номер телефону записаний у контактах інших людей] його номер телефону підписаний доволі красномовно – «Помощник депутата», «Валера от Ищенко», «Помічник Іщенка».

Валерій Аракчеєв (фото ВКонтакте)

Валерій Аракчеєв (фото ВКонтакте)

Валерій Аракчеєв справді уже не один десяток років пов’язаний робочими зв’язками з колишнім народним депутатом Валерієм Іщенком. На сьогодні, окрім «Танджеріну», він є директором ТОВ «Є-груп» Тетяни Євстратової – сестри екс-депутата. У минулому Аракчеєв також був керівником кількох інших компаній, які належали Іщенку чи членам його родини.

Валерій Іщенко – давній соратник нинішнього мера столиці. У 2008 році він обрався депутатом Київської міськради від «Блоку Віталія Кличка», у 2012 році потрапив до парламенту по спискам ще одного політичного проекту Кличка – партії «УДАР». У 2014 році Іщенко знову став нардепом, але уже від «Блоку Петра Порошенка».

Валерій Іщенко (скриншот з сюжету «Слідства.Інфо»)

Валерій Іщенко (скриншот з сюжету «Слідства.Інфо»)

Журналісти неодноразово пов’язували прізвище Іщенка з різними скандальними столичними забудовами. Наприклад, у 2002 році він з Андрієм Странніковим заснували ТОВ «Тельбін ІВА» [у 2007-2012 роках керівником ТОВ «Тельбін ІВА» був вищезгаданий Валерій Аракчеєв].

Невдовзі компанія отримала в оренду землю під сквером у мікрорайоні Березняки. У 2013-му, коли Іщенко та Странніков стали депутатами відповідно Верховної та Київської міської рад, компанія спробувала побудувати на цій ділянці супермаркет. Але місцевим мешканцям тоді вдалося відстояти зелену зону.

Акція протесту місцевих жителів проти забудови скверу на Березняках (фото Анатолія Велімовського)

Акція протесту місцевих жителів проти забудови скверу на Березняках (фото Анатолія Велімовського)

Більш успішним, проте не менш скандальним проектом родини Іщенка журналісти «Слідства.Інфо» називають ТРЦ «Оазис», який виріс прямо над станцією метро «Героїв Дніпра». Архітектори стверджують, що це будівництво в майбутньому може призвести до обвалу тунелю метрополітену та людських жертв. Замовником будівництва і власником уже готового ТРЦ є компанія «Єлікон ЛТД» Ганни Вергелес – матері екс-депутата.

Цікаво, що найбільш популярними тегами до номеру Валерія Аракчеєва у GetContact є «Оазис» і «Заказчик ТЦ Героев Днепра». Очевидно, саме він представляв «Єлікон ЛТД» на зустрічах із підрядниками будівництва.

ТРЦ «Оазис» (фото ТММ-Ukraine)

ТРЦ «Оазис» (фото ТММ-Ukraine)

Засвітилося прізвище Аракчеєва й у ще одній афері з комунальним майном, вигодонабувачами якої виявилася родина самого мера столиці Віталія Кличка. Її також свого часу описувало «Слідство.Інфо». Наприкінці 2013 року ТОВ «Альтернатива», директором і засновником якої на той момент був Валерій Аракчеєв, отримала в оренду «Дім автора» на вул. Богдана Хмельницького у центрі Києва. Приміщення передали компанії без конкурсу під обіцянку облаштувати там бібліотеку чи музей. Але натомість у історичній будівлі розташували кухню сусіднього готелю «11 Mirrors». Його власником називають відомого боксера і брата міського голови Володимира Кличка.

Після того, як Кличко-старший став мером, договір оренди компанії спершу продовжили, а влітку 2019 року виставили «Дім автора» на приватизацію. Торги розіграли між собою ТОВ «Альтернатива» та «Віт-Плюс». Першу на той момент переписали на адвоката Сергія Боярчукова, пов’язаного бізнес-зв’язками з оточенням братів Кличків. А бенефіціаром «Віт-Плюс», яка в результаті і виграла аукціон, є особисто Володимир Кличко.

Брати Володимир і Віталій Клички (фото КМДА)

Брати Володимир і Віталій Клички (фото КМДА)

Ми намагалися дізнатися у Валерія Аракчеєва, чи збирається «Танджерін» наступного понеділка брати участь в аукціоні на оренду Житнього ринку та чи представляє він у цій компанії інтереси екс-нардепа Іщенка. Але спілкуватися з нами телефоном він відмовився, наші повідомлення у месенджері також проігнорував. Зв’язатися із самим Валерієм Іщенком не вдалось.

Антон Столяров, інформаційним партнером цього матеріалу є незалежне медіа «Ґрунт»; оприлюднено у виданні NGL.media

Wiki