Інвестиції в рф і космічні зарплати: які статки приховують "мільйонери" з ФГВФО – розслідування

Скільки й на чому заробляють службовці Фонду гарантування вкладів фізосіб?

Електрокар за 2,5 млн, люксові авто, маєтки в Україні й за її межами та захмарні зарплати, яким можуть позаздрити президенти європейських країн: схоже, чиновники Фонду гарантування вкладів фізичних осіб звикли жити "на широку ногу". Принаймні, про це свідчать їхні декларації і дані реєстрів нерухомості. Проте, ймовірно, частину коштовного майна керівництво ФГВФО все ж приховує від НАЗК, а разом із ним – і... можливий бізнес у країні-агресорці.

Тож чим насправді володіють і як на це "заробили" підлеглі очільниці ФГВФО Світлани Рекрут? До чого тут скандальні тендери Фонду? Та що про такі статки думають у НАЗК? Розслідувала журналістка СтопКору Алла Мартин.

На тлі скандалу з придбанням Фондом гарантування вкладів фізичних осіб електрокару за 2,5 млн грн установа продовжує витрачати чималенькі гроші на паливо. Зокрема, у січні цього року ФГВФО оголосив мільйонний тендер на закупівлю 15 тисяч літрів дизеля. І це – при тому що, за даними YouControl, службові машини їздять винятково на бензині та електриці, а дизпаливо споживають тільки особисті авто чиновників.

Так, як свідчить декларація, директорка-розпорядниця Фонду гарантування має дизельний Range Rover Sport 2022 року випуску, а її чоловік – дизельний Mercedes GL такого ж віку. Ще одним "мерсом" на дизпаливі володіє батько Світлани Рекрут. У Наталії Рудухи, що в лютому цього року звільнилася з посади заступниці директора ФГВФО після корупційних скандалів, – теж дизельна Audi Q5. А ще одна заступниця, Олена Нужненко, пересувається на новенькому дизельному "мерсі", зареєстрованому на її 69-річну матір.

Фонд гарантування вкладів витратив мільйони на дизпаливо

Вартість цих дорогих авто корелює з високими зарплатами службовців Фонду.

"Згідно з декларацією, в 2023 році зарплата директора розпорядника фонду становить 6 100 000 гривень. А у президента України – близько 300 000 гривень. Питання, у кого яка міра відповідальності? І це при тому, що президент сказав, що всі непродуктивні витрати повинні просто бути виключені. І після цього вони ще не соромляться отримувати фінансову допомогу від того ж Фонду гарантування вкладів", – коментує фінансовий експерт Дмитро.

Для порівняння: директорка Фонду Світлана Рекрут за 2022 рік отримала зарплату, еквівалентну 160 тисячам доларів. Це – майже вдвічі більше, ніж у президентів Польщі, Іспанії, Молдови чи Литви. Водночас, у Фонді гарантування вкладів відмовилися надати відповідь на запит СтопКору щодо зарплат керівництва установи, тож ми аналізували ці дані у деклараціях та відкритих джерелах.

Зарплата Світлани Рекрут вища, ніж у голів держав

Таким чином, щомісяця на зарплату шістьох членів виконавчої дирекції фонду, згідно з даними за 2022 рік, витрачали понад 2,6 мільйона на місяць. І це – тільки офіційні доходи, без премій та інших бонусів.

"Наголошуємо, дані щодо зарплат застарілі, за два роки вони зросли суттєво і виплати продовжують підвищувати. Та що там виконавча дирекція, навіть у працівників фонду, уповноважених з питань ліквідації банків, річна зарплата в семизначних числах. Зокрема, ліквідаторка банків "Фінанси і кредит", "Платинум" та інших фінустанов Світлана Грошова за 22 рік отримала понад 1,3 млн грн чистого доходу та задекларувала дорогоцінностей на 800 тис. грн, серед яких – шуба із соболя, ювелірка та годинники", – зазначає Алла Мартин.

Але і це ще не все: виявляється, людина, яка має доступ до бази банківських даних українців, може мати майно, бізнес і родину в росії.

Так, за позаминулий рік Світлана Грошова задекларувала три авто, три квартири й паркомісця в Києві, квартиру й будинок у Дніпрі, садибу та низку іншої нерухомості на Дніпропетровщині, квартиру та іншу нерухомість біля моря в окупованому Криму. Але окрім того, вона ще має чимало майна у рф, набутого з 2019 до 2022 року (тобто вже після початку війни на Сході України), в тому числі квартири та інші нежитлові приміщення.

Ба більше, ліквідаторка з Фонду гарантування за два тижні до початку повномасштабного вторгнення у 2022 році зробила пряму інвестицію в економіку країни-агресорки, ставши співвласницею підприємства "Картек" у росії. У вказаній компаній мають долю також громадяни рф та фірма VALARTIS CONSULTING, що є власником "ООО "РИМБОРСО-РУССИЯ", основний вид діяльності якого – операції з управління проблемними активами.

Світлана Грошова має діючий бізнес у рф

Вже 2023 року це підприємство Грошова, ймовірно, переписала на свого сина Станіслава, який проживає у Москві і має російське громадянство. І хоча на майно ліквідаторки зрештою наклали арешт, нині вона всіляко намагається розблокувати його через суди.

"Це свідчить про те, що російська розвідка працює за 5-бальною шкалою оцінки на 5 з плюсом. Я впевнений, що вона сина поставила засновником на ту фірму, тому що з ФСБ їй показали пальчиком: гей, що ти робиш? На ці посади йдуть не випадкові люди. В народі їх називають "консервами", вони – не активні агенти, але виконують функцію надання інформації", – коментує ветеран АТО Костянтин Ільченко.

А як щодо керівників структурних підрозділів Фонду? Виявилось, що вони також отримують семизначні зарплати.

Наприклад, керівник ІТ-департаменту Фонду Андрій Бащев, згідно з декларацією за 2022 рік, заробив понад 2,2 млн та спільно з дружиною має заощадження у понад 10 млн₴ У власності сім’ї головного ІТ-шника установи – чотири авто та квартири в столиці, одна з яких – у найдорожчому районі Києва в ЖК "Новопечерська вежа", де ціни на житло сягають від 3 млн грн до 14 млн. А ще родина має земельні ділянки у Макарівському районі під Києвом.

Стопкорівці вирішили їх перевірити і виявили на гугл-картах, що на них щось будується, але будинку чи об’єктів незавершеного будівництва у декларації Бащев не зазначив. Приїхавши на місце, журналісти виявили, що на ділянках вже зведений розкішний будинок – візуально готовий, але... незадекларований. За словами голови громадської ради НАЗК Катерини Бутко, це може розцінюватись як порушення в декларуванні, за що, як відомо, передбачена відповідальність.

Будинок головного ІТ-спеціаліста Фонду

"Безумовно, потрібно декларувати. Якщо там є будинок, якщо він будується і не введений в експлуатацію, його потрібно зазначати в розділі щодо незавершеного будівництва, а якщо він уже збудований і введений в експлуатацію, – тоді як будинок", – зазначає вона.

Звідки ж такі статки? Варто нагадати, що за останні два роки установа витратила загалом майже 200 мільйонів на закупівлі ІТ-послуг від компаній з кримінальним минулим та піар у ЗМІ. Як стало відомо СтопКору, правоохоронці навіть порушили кримінальне провадження щодо розтрати Фондом коштів. Проте у відповіді на наш запит Фонд ці витрати назвав "потребою в інформуванні громадськості".

Хоча нерідко таке "інформування" має ознаки маніпуляції.

Зокрема, це на собі відчув і СтопКор після виходу нашого попереднього розслідування в ефір. Замість того, щоб погодитися на пропозицію журналістів записати інтерв’ю або надати вичерпну письмову відповідь на всі запитання, в установі почали тиснути на журналістів через суд та поширювати дискредитаційні публікації на власному сайті й у партнерських ЗМІ.

"Я, як представник керівництва ВГО "Стоп корупції" офіційно заявляю про спробу тиску на нашу редакцію з боку Фонду гарантування вкладів. Замість того, аби відповісти на запитання, вони просто пішли контратакувати журналістів. Я просто хотів би застерегти керівництво Фонду гарантування вкладів від тиску. Якщо ви думаєте, що після цього питань у журналістів стане менше на вашу адресу, ви помиляєтесь. Їх буде тільки більше. І тому готуйтесь дати відповіді на ці питання", – наголошує співзасновник ВГО "Стоп корупції" Роман Бочкала.

Роман Бочкала

За оцінкою медіаексперта Олександра Чекмишева, професора кафедри соціальних комунікацій інституту журналістики національного університету ім. Шевченка, такі дії з боку працівників Фонду гарантування – щонайменше непрофесійні.

"Коли йдеться про розслідування з приводу діяльності Фонду гарантування вкладів, журналісти дотрималися всіх необхідних стандартів для того, щоб збалансувати, щоб отримати відповіді та інтерв’ю. Абсолютно неприпустимо, коли займається позиція якась оборонна, що треба відбитися чи навпаки потім піти в атаку. І це просто виглядає кумедно з одного боку, а з іншого боку, навіює на думку, що там справді щось не в порядку", – вважає він.

Така практика спілкування із запитувачами в установі непоодинока, каже адвокат Сергій Осика, який судиться з Фондом через ігнорування його запитів.

Так само, ймовірно, шаблонною є й тактика медійних атак.

За словами члена правління "Української інноваційної компанії" Олексія Богушка, Фонд гарантування за допомогою ЗМІ поширив наклеп проти компанії "Укрінком", де він працює також керівником юридичного департаменту. Він зауважив, що компанія своєю чергою подала позов проти співавторів імовірно маніпулятивної статті – нардепки Галини Янченко та директорки Фонду гарантування Світлани Рекрут.

І все це – тоді, коли головною метою діяльності Фонду має бути захист інтересів вкладників ліквідованих банків.

У попередньому розслідуванні СтопКор розповідав про те, що Фонд не виплачує вкладникам таких фінустанов більше 200 тисяч. В установі на це швидко відреагували і запевнили, що сьогодні повертають вже всю суму вкладів. Дійсно, такі зміни – позитивні, і це є заслугою парламенту і Президента. Проте експерти наголошують, що всю суму вкладу повертають тільки фізособам, а от кредиторам та юридичним особам ніхто не гарантує навіть повернення тих же 200 тисяч.

При цьому чималі суми установа витрачає на відрядження за кордон.

Але скільки саме і куди їздять співробітники – таємниця, каже адвокат Сергій Осика. Як йдеться у відповіді Фонду на його адвокатський запит, "інформація щодо кількості відряджень керівництва установи і витраченої на поїздки суми закрита з міркувань безпеки з урахуванням військового стану". У той же час у соцмережах Фонду та його директорки відкрито розповідають про закордонні відрядження: в переліку країн, куди неодноразово їздили у відрядження працівники, – Австрія, Угорщина, Литва, Польща, Велика Британія.

З якою метою так часто за кошти Фонду керівництво їздить закордон і чи завжди доцільність цих поїздок виправдана – питання відкрите. Але варто також додати, що діти багатьох керівників живуть і навчаються у Європі, зазначає Алла Мартин.

Зокрема, у Великій Британії живе син директорки Фонду Світлани Рекрут. Згідно з декларацією, він проживає у Кембриджі, у будинку, що орендують у Тетяни Лапи Енрайт. Як йдеться у статті ірландського видання про те, як син Світлани Рекрут їхав біженцем за кордон, Тетяна Лапа – сестра очільниці Фонду гарантування. До речі, в соцмережах можна знайти чимало їх спільних теплих фото. Згідно з даними британських реєстрів, Тетяна Лапа має у власності косметологічну клініку та компанію з консультування щодо питань фінансового управління.

В Європі живе також син нещодавно звільненої заступниці директорки Фонду Наталії Рудухи. Згідно з соцмережами, він проживає і працює в Польщі. В Нідерландах навчається і дочка директора ІТ-департаменту Фонду Андрія Бащева, у якого також десятитисячні валютні збереження у доларах, євро та фунтах.

Нагадаймо, за час широкомасштабної війни у ФГВФО витратили понад 185 млн грн на ІТ-послуги та закупівлі ноутбуків. А придбання Фондом електрокару Хьонде Іонік 5 вартістю близько 2,5 млн грн обурило громадськість. Ця покупка навіть потрапила у своєрідний хіт-парад найдорожчих автомобілів, придбаних державою під час вторгнення, від видання "Наші гроші".

Ще більше гарячих та ексклюзивних новин – у нашому Telegram-каналі та Facebook!

Wiki