Фірма проросійського банкіра Омельяненка претендує на землі на столичній Оболоні

Фірма проросійського банкіра Омельяненка претендує на землі на столичній Оболоні

Фірма проросійського банкіра Омельяненка претендує на землі на столичній Оболоні

Вивели понад 160 млн грн через схему за участі державного "Укргазбанку" та компанії "Київміськбуд-1". Давня історія за участі колишнього банкіра-"регіонала" Омельяненка під час війни набула нових обертів: спір за комплекс будівель і споруд триває в юридичній площині. Долю вже трьох ділянок на столичній Оболоні, на які, ймовірно, претендує фірма з оточення колишніх "київміськбудівців", має вирішити суд.

Тож чи справді до сумнівної схеми "віджиму" оболонських земель у Києві причетні люди одіозного ексбанкіра Олексія Омельяненка? І до чого тут "російський слід"? Деталі – у розслідуванні журналіста "СтопКору" Ігоря Доценка.

Територія, за яку судяться зацікавлені сторони, – чимала: виробничий комплекс площею 8600 квадратних метрів в Оболонському районі столиці. Юридичний спір триває й донині.

Але свій початок ця заплутана історія бере ще з епохи каденції Януковича.

У ті давні часи пан Омельяненко очолював провладну фракцію "Партії регіонів" у Київській міськраді та входив до наглядової ради "Укргазбанку". Крім цього, банкір займався благодійністю – щоправда, підтримував здебільшого церкви Московського патріархату.

Утім, журналісти припускають, що Омельяненко щедро спонсорував "російське православ’я" за державний кошт. Як з’ясували правоохоронці, протягом 2008-2010 років діяч, за попередньою змовою з керівником однієї з дирекцій "Укргазбанку", організував схему виведення бюджетних коштів.

Витяг з матеріалів справи xdideeieuiqhhant

За даними слідства, кошти надходили у якості кредитів на рахунки фіктивних підприємств, які належали самому Олексію. Далі гроші виводилися з цих кишенькових структур в офшори. При цьому кредити банку ніхто не повертав.

Але були й інші схеми. Про одну з них розповіли у Департаменті захисту економіки Нацполіції: "Шляхом перерахування коштів за оренду приміщень, якими фактично банк не користувався, та проведення в них ремонту, на рахунки заздалегідь створеного підконтрольного підприємства було перераховано 39 млн гривень", – йдеться у повідомленні.

Повідомлення Нацполіції

А що відомо про справу, яка безпосередньо стосується спірних оболонських земель?

Так, на початку жовтня 2008 року "Укргазбанк" видав кредит "Київміськбуду-1" на суму 164 млн₴ А трест, своєю чергою, передав у забезпечення під цей кредит нежитлові приміщення по вул. Лебединська, 6.

Оскільки позику не повернули, виробничий комплекс за рішенням суду стягнули за борг. Зрештою власником комплексу будівель і споруд став "Укргазбанк", який виставив його на публічні торги.

І в 2021 році фірма "Лебединський консалт" придбала вищезазначене майно – у системі OpenMarket аукціон вказаний як такий, що відбувся. Але згодом компанія, як новий власник об’єкту, дізнається, що крім неї на право власності на комплекс претендує така собі компанія "Епіка-2017".

Новим власником став ’’Лебединський консалт’’

Це товариство було створено у березні 2017 року. І вже за місяць компанія купляє частку комплексу фактично за безцінь – всього 100 тисяч гривень. При цьому статутний капітал цієї фірми ще менший – одна тисяча гривень.

Як таке могло статись?

Як зазначає журналіст Ігор Доценко, у 2017 році із нерухомістю й землею на Оболоні починають відбуватись дивні маніпуляції. І це при тому, що земельна ділянка за цією адресою – комунальна, тобто фактично належить територіальній громаді міста Києва в особі столичної міської ради.

Як свідчать дані Держреєстру речових прав, приватний нотаріус Олег Бойко у квітні 2017 року приймає рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень, за яким фірма "Епіка-2017" реєструє право приватної власності на комплекс будівель і споруд за адресою: вул. Лебединська, 6. Зауважимо: не на всю ділянку, а тільки на її частину. А підставою цих дій вказана довідка з БТІ, де зазначається, що майно зареєстровано за приватним підприємством "Ф.Ф.-Сервіс" ще нібито у далекому 1998 році.

Варто додати, що представники Київміськради запевняють: право власності на вказаний об’єкт нерухомого майна за ПП "Ф.Ф.-Сервіс" на підставі договору купівлі-продажу 1998 року не реєструвалося. За вказаним реєстровим номером по нежитловому фонду була проведена реєстрація на об’єкти нерухомого майна за іншою адресою.

А згідно з даними реєстрових книг КП "Київське міське бюро технічної інвентаризації", за адресою в м. Києві вул. Лебединська, 6 по нежитловому фонду була проведена реєстрація права власності на виробничий комплекс за іншою юридичною особою.

Відповідь київського БТІ

Чи свідчить це про фіктивність договору?

Ситуацію для "СтопКору" прокоментував експерт – юрист Едуард Дяченко.

"Якщо немає відомостей в БТІ… у нас електронні реєстри почали функціонувати з 2014 року, і зараз не всі відомості з БТІ перенесені в державні реєстри. Тому, якщо в реєстрі немає відомостей про власника, то вони мають бути в БТІ, бо цей договір повинен був реєструватися десь на той момент. Якщо це ще були 1990-2000 роки, то саме в БТІ", – пояснює він.

То ж навіщо адвокат "Епіки" посилається на недійсний договір іншої компанії? Журналісти звернулись до керівника компанії Степана Українця. Той пообіцяв надати коментар пізніше, але в день запланованої зустрічі перестав відповідати на повідомлення. А коли йому зателефонували – дату розмови знову переніс.

"Але замість відповідей – знову ігнор. Дивна поведінка для людини, яка впевнена в законності свої дій. Складається таке враження, що керівнику компанії, яку звинувачують у підробці документів, дійсно є що приховувати", – резюмує Ігор Доценко.

А що із законністю поділу земель?

Дивним чином, одна земельна ділянка перетворилась на окремі три. За словами юриста, можна припустити масу варіантів, для чого це було зроблено. Може для того, щоб земельна ділянка, яка мала єдиний кадастровий номер, перестала існувати, а може і для того, щоб дешевше її перепродати.

"Ви можете їх на 10, на 100 частин поділити, якщо ви є власником. Якщо, звичайно, ви не є власником, то тут уже буде питання до державного реєстратора. А як ви поділили цю земельну ділянку, якщо особа не є власником?" – наголошує Едуард Дяченко.

Едуард Дяченко

Проте зазначені сумнівні дії здійснювались не лише нотаріально, а ще й фізично. Репортери зафіксували на відео, як невідомі особи вибивають ворота, а потім захоплюють земельну ділянку шляхом, імовірно, незаконного розміщення на майданчику будівельних вагончиків та будматеріалів.

Та попри усі наведені вище факти й докази, "Лебединський консалт" вже двічі програвав суд.

Чи не обійшлося без впливових зв’язків пана Омельяненка, який вміє виходити "сухим з води"?

Адже справа, в якій він підозрювався у змові з метою виведення сотень мільйонів державних гривень з "Укргазбанку", схоже, не закінчилась нічим.

Спочатку банкіра взяли під варту на два місяці із заставою у 90 млн гривень. Та дивним чином за декілька місяців розмір застави зменшився у 30 разів. А потім Омельяненка взагалі відпустили "під особисте зобовʼязання", без сплати жодної копійки застави. При цьому на нього навіть не надівали електронного браслета, а паспорт не вилучили на зберігання.

ЗМІ припускають, що швидким звільненням Омельяненко може завдячувати допомозі друзів-священників з Московського патріархату. Невипадково саме на території одного з монастирів "ексрегіонал" заснував громадську організацію проросійського характеру.

Wiki