Як влада заблокувала усі суда з зерном у портах і навіщо вони це роблять?

depositphotos 13554776 s 960x640 1

Після заяви Української асоціації зерна про блокування зерна у портах я отримав інформацію від багатьох джерел щодо обставин цієї справи .

Нагадаю, резонанс вник через те, що у портах Одеської області без жодних пояснень Міністерства аграрної політики та Кабміна рішенням влади заблокований вихід усіх суден з зерном на експорт від усіх трейдерів, включно з найбільшими компаніями, які сплачують усі податки. Такі рішення по повному блокуванню власного експорту останній раз ухвалювались при Януковичі, який обклав увесь експорт зерна корупційною даниною у 30 доларів на тону експорту, і для того, щоб примусити усіх платити закрив на деякий час порти. Тому резонанс раптові та непрозорі рішення влади викликали дуже негативний, більшість зернотрейдерів впевнені, що блокування — корупційна схема.

Ця підозра підсилена тим, що жодних офіційних коментарів по суті проблеми досі нема.

Але джерела у офісі президента стверджують, що насправді, таким чином започаткована боротьба з тіньовим експортом зерна та виведенням капіталу.

Джерела кажуть, що президент Зеленський дав доручення виявити додаткові напрямки поповнення бюджету. І Нацбанк надав інформацію, що більша частина доходів від експорту зерна не повертається в Україну — за два роки за даними уряду тіньовий зерновий експорт склав 21 міль’ярд доларів, які ніби-то не повернулись у національну економіку. Схема виводу грошей — створення підставних фірм спеціально під експорт, які скуповують зерно у промислових масштабах ніби-то за готівку.

Почувши цю інформацію, за даними джерел з офісу президента президент Зеленський ухвалив таке рішення:

1. Негайно усунути зловживання щодо експорту зерна.

2. Для забезпечення цього рішення — зупинити ВЕСЬ експорт, у тому числі легальний, який платить податки та повертає гроші в Україну.

3. Розробити новий порядок експорту зерна.

Яким був би розумний та не корупційний механізм виконання цього рішення?

1. Отримати пропозиції Міністерства аграрної політики та правоохоронних органів, адже це стара і давно відома проблема, просто раніше владу це чомусь не турбувало.

2. Дати доручення Кабміну та правоохоронним органам розробити новий порядок експорту зерна.

3. Зробити публічну заяву про наміри, і пояснити бізнесу та суспільству рішення влади.

4. Забезпечити виконання правоохоронними органами.

5. НІ В ЯКОМУ РАЗІ не блокувати експорт легальним зернотрейдерам.

Це можна було б зробити максимально прозоро та максимально швидко. Але все зроблено так підкилимно, щоб створити максимальні проблеми бізнесу, змусити бізнес платити гроші за простої кораблів, нічого нікому не пояснювати, і створити чергу до Єрмака з Татаровим.

Речниця ОК «Південь» заявила, що блокування виходу суден пояснюється загрозою атаки російської авіації. На жаль, ця заява зроблена за наказом і не відповідає реальній обстановці. Адже судновласники, які зафрахтували кораблі, до ризиків готові, а не готові вони, що кожен день простою судна в Одесі коштує їм десятки тисяч доларів. Ніякі російські літаки бізнес не лякають, рішення виходити з портів — це рішення приватних власників та капітанів суден, яке абсурдно обмежувати.

Піднявся великий скандал, почали телефонувати посли іноземних країн.

Тепер вже після початку скандалу та створення значних збитків за простої уряд та Служба безпеки в авральному режимі розробляють новий порядок експорту зерна.

За даними джерел Цензор.Нет, завтра уряд має представити новий порядок на Кабміні.

А післязавтра суда легальних зернотрейдерів знов почнуть випускати з портів.

Чи зупинить це насправді тіньовий експорт та чи усуне усі схеми виводу грошей від експорту?

Адмініструвати економіку правоохоронними органами ще ніколи та нікому не вдавалось. Проблеми економіки мають вирішуватись не підкилимними тіньовими методами в одному кабінеті, а через прозору та послідовну роботу інституцій, бо інакше адмініструвати державу неможливо.

Подивимось, якщо дійсно кораблі з легальним зерном почнуть випускати, а Кабмін запровадить адекватний порядок експорту, який запрацює завтра — значить влада чесно збирається вирішити проблему, на яку закривала очі два роки. І це можна буде вітати та підтримати.

Якщо суда продовжать безпідставно блокувати, значить це черговий перерозподіл потоків, як ми це постійно бачимо на прикладі проголошеної кампанії по боротьбі з контрабандою, торгівлі цигарками та горілкою без акцизів, віджимом бізнесу та іншими корупційними схемами, які працюють у державі.

АПДЕЙТ: Українська зернова асоціація зробила заяву через добу після скандалу, в якій висловила довіру до деравних органів та повагу до рішень президента України, хоча жодних пояснень від влади нема і суда з портів поки що не випускають:

https://uga.ua/…/uza-pitannya-zatrimok-eksportu-zerna…/

Юрій Бутусов

P.S. Дивним чином блокада зерна співпала з призначенням начальником ГСУ СБУ Андрія Швеця. Чий основний бізнес — саме «обілєчіваніє» зернотрейдеров

Wiki